מטעים ברמת הנדיב

לא נעים להודות, אבל…רק לפני שבועיים נחשפתי ל"רמת הנדיב".

מסתבר שמדובר בפארק ענק ומדהים ביופיו שממוקם בין זכרון לבנימינה.

פארק מלא במדשאות, עצים, פרחים ומפלים.

מקום שבכיף אפשר להעביר בו כמה שעות של הנאה.

מטעים רמת הנדיב

למי שמרגיש בור כמוני, הנה קצת רקע על המקום:

בעת ביקורו הרביעי בארץ ישראל, בפברואר 1914, רמז הברון בנימין אדמונד דה-רוטשילד כי בבוא יומו ברצונו להיקבר בסלעי הכרמל. בשנת 1936, כשנתיים לאחר מותו של הברון, החליט בנו, ג'יימס דה-רוטשילד (1878-1957), לממש את צוואת אביו. האדריכל אוריאל שילר נבחר לעצב את אחוזת הקבר של בני הזוג דה-רוטשילד ואדריכל הגנים שלמה אורן (ויינברג) תכנן את גני הזיכרון. תכנון הגנים נעשה תוך הקפדה על כך שמקור כל חומרי הבנייה יהיה בישראל. הפסלים הם .מעשה ידיהם של רודה וישראל טראוב .

ביצוע ההחלטה נדחה בשל אירועי מלחמת העולם השנייה ובאביב 1954, לאחר שנשלמה הקמת הגנים, הועלו לארץ עצמותיהם של הברון ורעייתו ונטמנו בטקס ממלכתי ברמת הנדיב הנמצאת על רכס הכרמל, בלב אזור שהיה אחד ממוקדי פעילותו של הברון רוטשילד בישראל.

שער כניסה עשוי ברזל מקדם את פניהם של המבקרים בגני הזיכרון. מעליו מתנוסס סמל משפחת רוטשילד: מגן ברונזה הנתמך בשני אגפיו באריה ובחד קרן, סמלים של עוצמה, ומעליו כתר תפוחים. המגן מחולק לרבעים ועליהם תבליטים של עיט, אריה ואגרוף קמוץ אוחז בחמישה חצים, כנגד חמשת האחים רוטשילד, בניו של אבי המשפחה, מאיר אמשל רוטשילד.

הברון בנימין אדמונד רוטשילד הוא בנו של יעקב, הצעיר שבהם. במרכז המגן ממוקם מגן קטן ובו כובע חרוטי, שאותו נדרשו לחבוש באמצע המאה ה-18 יהודי גטו פרנקפורט, ובהם בני משפחתו של מאיר אמשל רוטשילד. המגן הקטן מסמל את העיסוק במסחר וכל סוחר חויב לתלותו בפתח חנותו. בחזית בית משפחת רוטשילד היה תלוי מגן אדום (בגרמנית רוט-שילד),:שהפך ברבות הימים לשם המשפחה – רוטשילד. מתחת למגן מופיעות המילים : אחדות,- Concordia ,יושרה- , Integritas חריצות -Industria  – עקרונות שהיו נר לרגלי בני המשפחה

רחבת הכניסה מחולקת לחמש רצועות ארוכות, המסמלות גם הן את חמשת בניו של מאיר אמשל רוטשילד. עצי סיסם הודי גדולים מעטרים את צדדיו של מבוא הגן, וגרם מדרגות רחב מוליך אל שדרת עצי חרוב המוקפת משני צדדיה במדשאה רחבת ידיים מעוצבת בסגנון חופשי ומוקפת שיחי נוי.

גן המפלים משקיף לכיוון מערב, אל עבר נחל הנדיב והים התיכון. בראש הגן נקבעה מפת אבן גדולה ובה מסומנות מושבות הברון רוטשילד והאדמות שגאל הברון ופיתחה חברת פיק"א. משני צדי המפה יורדים שני שבילים מדורגים מרוצפי אבן הנתחמים בצדדיהם בדרקונית קנרית, צמח בעל מראה ייחודי שמוצאו מהאיים הקנריים. מבסיס מפת האבן זורמים המים מטה בתעלה מדורגת לתוך בריכה מעוגלת. על שפת הבריכה קבוע פסל של זוג כפות ידיים החופנות את המים הזורמים דרכן.

רחבת הקבר נפתחת בשער ברזל משורג בגפן. הברון רוטשילד ייבא לארץ ישראל זנים שונים של גפנים, המשמשים עד היום מקור פרנסה חשוב לתושבי האזור. החצר המלבנית מוקפת בריכת נוי צרה ובה דגי זהב. העמודים המקיפים את הבריכה עשויים בזלת והריצוף עשוי אבן גיר. בשולי החצר ממוקם פתח מערת הקבר ולצדו מזדקר ברוש, כשלהבת של נר נשמה.

מימין לפתח המערה קבוע בקיר ספל אבן מסוגנן המטפטף מים אל בריכת הנוי שמתחתיו. זהו "ספל הדמעות", המסמל את הצער שאחז ביישוב היהודי בארץ ישראל עם היוודע דבר מותו של הברון רוטשילד. דלתות אבן כבדות (המזכירות דלתות קברים מימי בית שני) מובילות אל מנהרה אפלולית המתעקלת מטה, אל עבר הקבר. בתקרת המערה קבועות מנורות עגולות, הנראות מזווית מסוימת בצורת לב, משום הקמט שבתקרה. במערה, בתוך גומחה הפונה לירושלים, ניצב קבר פשוט עשוי בזלת שחורה מלוטשת, בתבנית של מצולע בן שבע צלעות. על המצבה חקוקים שמותיהם של הברון ורעייתו וכן כינוייו של הברון: "אבי היישוב" ו"הנדיב הידוע". מעל הקבר משובץ תבליט של אבן עגולה ולבנה ועליה מגן-דוד, שהובא לקבר כתשורת מדינת ישראל מחפירות עיר דוד בירושלים. בחזית הקבר קערת בזלת ועליה דמות אשה, אף היא יצירתם של בני הזוג טראוב .

גן הוורדים עשוי בסימטרייה מדויקת. בין ערוגות הוורדים משובצות חמש בריכות קטנות עגולות ובהן מזרקות מים ומצפון להן בריכה ומזרקה גדולות יותר. בקצה הצפוני של הגן ניצב פסל שעון-שמש המוקף פרגולת אבן. הפסל עשוי בדמות אישה יושבת החובקת את לוח שעון-השמש והבעתה המרוחקת כמו מנותקת ממהלכו של הזמן .

גן הדקלים מכיל דקלים מסוגים שונים בעלי חזות מגוונת – מדגם קטן בלבד של אלפי מיני הדקלים המצויים ברחבי העולם. מבין אלה, הזן המוכר ביותר הוא הוושינגטוניה. דקל זה ניטע ברחובותיהן הראשיים של מושבות הברון ונעשה זה ל"סמלן" המסחרי

גן הריחות הוקם ב-1985 על פי הצעתה של הגברת ג'יימס דה-רוטשילד (דורותי פינטו, 1895-1988, מייסדת קרן רוטשילד-יד הנדיב), למען מבקרים כבדי ראייה כמו גם לציבור הרחב. הגן תוכנן בידי משרד מילר-בלום כך שיכוון אל חוש הריח, המישוש והשמיעה יותר מאשר אל חוש הראייה של המבקרים. בתוך ערוגה מוגבהת המקיפה את הגן גדלים צמחי תבלין וריח לצד צמחים המגרים את חוש המישוש. מעקה הנחייה המותקן על קיר התמך של הערוגה משובץ תוויות הסבר בכתב ברייל, בלטינית, עברית וערבית. בריכה עגולה ובה מזרקה מוקפת פרגולת עץ המסוככת על ספסלי ישיבה. אלמון הודי ריחני מטפס על הפרגולה ומעניק למבקרים בימות הקיץ צל וריח משכר .

האמפיתיאטרון של גני הזיכרון מופרד משטח הגנים באמצעות מעגל של שיחים. המקום שימש לפנים לטקס חלוקת פרסי רוטשילד. לימים הועבר הטקס למשכן הכנסת בירושלים וכיום מתקיימים בו בימי הקיץ ומידי חודש בימי ששי קונצרטים לעת שקיעה, המושכים אליהם קהל נאמן של שוחרי מוסיקה .

הנה חלק מהתמונות שצילמתי בפארק:

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

ברמת הנדיב מציעים בילוי משפחתי  מהנה שבמסגרתו ניתן לסייר בגנים המרהיבים  ובפארק הטבע – בו מסומנים מסלולי טיול המותאמים לרמות קושי שונות. השבילים עוברים בנוף ים תיכוני ולאורכם משולבות תצפיות נוף מרהיבות, אתרי התיישבות קדומים, מעיין נסתר הטובל בירק  ועוד.

 בין המסלולים המוצעים – מסלול שביל המעיין:

שביל מעגלי , קל  ומרענן המתאים לכל  עונות השנה ולכל גיל.

השביל, היוצא מנקודת "ראשית השבילים" ברמת  הנדיב ומסומן בסימון כחול, פוגש במהלכו  מספר נקודות עניין: עין צור, מעיין המפכה כל ימות השנה דרך נקבה החצובה בסלע; פלג מים מוצל; נקודות תצפית מרהיבות לבקעת הנדיב והרי השומרון; שטחי חקלאות קדומה משוחזרים; בית מרחץ עתיק; מכלול ארכאולוגי עשיר ושרידים של בית חווה מן התקופה העות'מאנית.

אורך השביל: כשני קילומטרים וחצי.

אופי השביל: מתאים לכל גיל

משך הטיול: כשעה וחצי.

נקודת מוצא: השביל מעגלי; מתחיל ומסתיים בכיכר "ראשית השבילים".

עונה מומלצת: כל השנה.

כמו כן יוכלו המבקרים לצפות בסרטון אודות הברון רוטשילד ומורשתו.

הביקור ברמת הנדיב הינו ללא תשלום.(כולל צפייה בסרט).

בנוסף-  מידי שבת, מתקיימים סיורים מודרכים בגני הזיכרון  בעלות של 10 שקלים לאדם. (הסיורים יוצאים מחנות המידע בשעות 10:00 ו- 12:00)

רמת הנדיב שעות פתיחה –

ימים א'- ה' ושבת – 08:00-16:00 .

ששי- 08:00-14:00

לפרטים נוספים – 04-6298111

www.ramathanadiv.org.il

אז אחרי שטיילנו ונפעמנו מיופי הפארק, נהיינו כמובן רעבים, ובאנו לאכול במסעדת "מטעים" שנמצאת ברמת הנדיב, על חוטם הכרמל.

מטעים – בית-קפה מסעדה המעניק חוויית בילוי ייחודית המשלבת בין תפריט איכותי, מיקום קסום בטבע והפעלת תכנית חברתית בשיתוף עם עמותת עלם – המעסיקה בני נוער בסיכון ומכשירה אותם למקצועות המסעדנות.

המסעדה מציעה תפריט חלבי כשר ואיכותי, בניצוחו של השף עמי דניאל, השם דגש על איכות וטריות חומרי הגלם, תוך חיבור לסביבה לאדמה ולשורשים, נגיעות של בריאות ושילוב גידולים אורגניים. בין המנות ניתן למצוא החל ממנות פתיחה, סלטים, מנות מיוחדות כגון: סינייה חצילים (חציל קלוי, בורגול וטחינה חמה עם סלט פיסטוק חמוציות ועלי בייבי), אמא אדמה ( קדרת ירקות שורש עם מג'דרה עדשים, חיטה מעושנת ויוגורט משובח) דרך פסטות ועד לקינוחים מפנקים. המנות השונות מתכתבות עם הסביבה על כל מרכיביה, תוך שימוש בחומרי גלם מקומיים בעלי דגש ים תיכוני, עשיר בטעמים.

מטעים הוקם כעסק חברתי ומתנהלת בו תכנית מיוחדת של העסקה והכשרת בני נוער סיכון למקצועות המסעדנות, במטרה לסלול בפניהם את הדרך להשתלבות מועילה בחברה. התכנית פועלת בשיתוף עם עמותת עלם ומועצה מקומית זכרון יעקב. מאחורי המסעדה ופעילותה עומדת קרן דואליס להשקעות חברתיות, המובילה שינויים חברתיים בישראל באמצעות השקעה בעסקים חברתיים..

לצד המסעדה קיימים אולמות רחבי ידיים, המשדרים אווירה יוקרתית לצד פשטות הניזונה מהטבע, בהם ניתן לקיים ישיבות, סדנאות, מפגשים עסקיים, אירועי עובדים ועוד.

הנה המנות שטעמנו:

 מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

מטעים רמת הנדיב

נהניתי במיוחד מהרביולי, הסלמון ופאדג' השוקולד.

מטעים, גני רמת הנדיב, זכרון יעקוב 

שעות פתיחה: ימים א' – ה' משעה 08:00-16:00

                     יום ו' מהשעה 08:00-14:00

 טלפון : 04-8449998

תהנו!

הצטרפו לדף הפייסבוק שלי: http://www.facebook.com/Ok.Hadar

מחשבה אחת על “מטעים ברמת הנדיב

  1. פינגבק: סיור בחבל כרמלים 2013 | HADARLING

השאר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s