סיור במפעל מעדני יחיעם

לפני מספר שבועות יצאנו לסיור כיפי וטעים במפעל של מעדני יחיעם בקיבוץ יחיעם בגליל המערבי.

במפעל של מעדני יחיעם מייצרים מעדני בשר, נקניקים ונקניקיות. בסיור במפעל נחשפנו לחלק מתהליך הייצור והאריזה של המוצרים.

במפעל עובדים בצוותא חברי קיבוץ ועובדים מכל ישובי וכפרי הסביבה.

הנה תמונות מהסיור:

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעםסיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

יחיעם מביאים לצרכנים בארץ ובחו"ל מזה כארבעים שנים, את הטעם, האיכות והמסורת של מעדני בשר מעושן, נקניקים ונקניקיות, מהארץ ומהעולם, כל זאת תוך הקפדה על חדשנות טכנולוגית ובקרת איכות ברמה הגבוה ביותר הקיימת בארץ ובעולם.

מעדני יחיעם מחזיקה בכ-15 אחוזים בנתח השוק בישראל. לאחרונה יצאה החברה עם מספר פיתוחים חדשים של מוצרים אשר מייצבים וממתגים את יחיעם כאחת משלוש החברות המובילות בארץ בענף הנקניקים.

בראיון עם תמיר דגן, מנהל השיווק של יחיעם, הוא מספר על התהליך של פיתוח של נקניק חדש ועל הפיכת החברה ליצואנית הבשר מספר אחת  בישראל.

תמיר דגן: "אנחנו כבר כמה שנים טובות בקדמת הבמה. חדשנות זאת האסטרטגיה שלנו. אנחנו מביאים חדשנות אל הצרכן הישראלי, מוצרים שהוא לא הכיר, שהם נמצאים רק בחו"ל, לרוב בצורות לא כשרות ודברים מיוחדים ואנחנו הופכים אותם לכשרים".

מהיכן אתם שואבים את רעיונות לפיתוחים ומוצרים חדשים?

"רעיונות למוצרים חדשים מגיעים מכמה מקומות. מגיעים מהסתכלות על השוק – אנחנו נמצאים בשוק, אנחנו מסתובבים בתוך המדפים, נפגשים עם הקניינים, עם הלקוחות. אנחנו רואים שיש ביקוש למשהו, שיש איזשהו מוצר שיש לשנות אותו, לשפר אותו, שצריך להביא אותו בתצורה אחרת וזאת בעזרת הטכנולוג, מנהל שיווק, אנשי מכירות. לדוגמה, רואים נקניק שנקרא מעושן איטלקי, נקניק ותיק, ידוע שיש אותו לכל החברות. אנחנו אומרים בוא נעשה לו פיתוח, נעשה מעושן איטלקי בתערובת תבלינים. דוגמא נוספת, נקניקיות בארץ נמכרות באריזות ואקום – אנחנו באים ואומרים, בוא נתן לצרכן יתרון של פתח וסגור. זה לא איזשהו רעיון שמגיע ממחקר אסטרטגי בלתי רגיל, אלה רעיונות שבאים מתוך הסתכלות על השוק, שימושים, מה הלקוח אוהב. כמובן שזה מתחבר אח"כ ליכולות טכנולוגיות אבל קודם כל זה הרעיונות."

האם ישנם רעיונות ש"ייבאתם" מחו"ל לארץ?

"וודאי. חלק מהרעיונות נלקחים מסיורים בחו"ל. למשל, אתה מסתובב בתערוכה בגרמניה ורואה מוצר שהוא מאד יפה ומושך, אבל אין לו כשרות בארץ. זה לא פשוט, צריך לזה הרבה מאד התאמות. לדוגמה לרוב העולם יש נקניקי "ראו" סלאמי שתהליך ההכנה שלהם הוא מאד מורכב ולא פשוט, זה תהליך של התססה. כדי לייצר את הנקניק הזה אורך תהליך של חודשיים לפחות. יש להתאים את זה לציבור הישראלי ולהשתמש במרכיבים כשרים וצריך לעשות התאמות וזה עניין של פיתוח טכנולוגיה, ניסויים וכו'."

כיצד מתקבלות ההחלטות בנוגע למוצר חדש?

"את הרעיונות שואבים מכל הנ"ל, יש צוות קבוע שיושב אחת לשבוע שנקרא "צוות ועדת פיתוח". הצוות כולל את מנכ"ל החברה, טכנולוג המזון הראשי, מנהל השיווק ומנהל התפעול ולפי הצורך מגיעים כלכלנים וצוות של המפעל, ומחליטים על מה שמים את הדגש. ברגע שמקבלים החלטה לשים את הדגש על משהו, זה עובר לשלב פיתוח אצל טכנולוג, הוא צריך להביא קודם את המוצר, לפתח את המוצר, עד הגעה לשלב סיום שבו מחליטים על סוג האריזה ומעבירים את המוצר לעיצוב על סמך המיצוב שקבענו ואז משיקים אותו."

למרות ההצלחה הכבירה שלכם היו בוודאי רעיונות שכשלו במבחן אצל  הצרכן?

"היו רעיונות שלא הצליחו, מי שעוסק בפיתוח מוצרים חדשים צריך לקחת בחשבון את הסטטיסטיקה שמצביעה, במקרה הטוב, על 30% הצלחה. מוצר שלא הצליח לדוגמה – צלי הודו למעדנייה. מאד טעים והולך מאד בחו"ל אבל בארץ לא נקלט."

מה המוצר המוצלח ביותר של יחיעם בעיניך?

"יש לנו הרבה מוצרים מוצלחים, לדוגמה הסלאמי האיטלקי, צרפתי וגרמני (הרץ), סרוולד, קורנדביף, פסטרמה של פעם, פסטרמה על גחלים ועוד. מדובר בטכנולוגיה גבוהה, מוצרים יקרים שסף החדירה של המתחרים הוא גבוה.

ההצלחה של יחיעם הינה גם מעבר לים. החברה נחשבת ליצואנית המובילה של מעדני בשר מישראל לארה"ב ואירופה. מעמדה של יחיעם התחזק, כאשר רכשה לפני כשנה את אייבלס אנד היימן האמריקאית. מותג מוכר ויצרנית ותיקה עם היסטוריה של כ-60 שנה בשוק הנקניקים, ומוצרי המעדנייה הכשרים בארה"ב.

לקהל היהודי, וזהו רוב הקהל שלנו בייצוא, אין את כמות האלטרנטיבות שיש בארץ והוא יחסית מוגבל. אנחנו נחשבים כיום ליצואנים מספר אחד בארץ, בעיקר ב-3 מדינות – צרפת, אנגליה והרבה לארה"ב. בישראל אין ייצוא של מוצרי בקר ולכן לפני כשנה רכשנו את חברת הנקניקים האמריקאית אייבלס אנד היימן בעלת ותק של 60 שנה בשוק הבשר הכשר בארה"ב. בזכות הרכישה אנו מעניקים לצרכן האמריקאי אפשרות לטעום ממוצרי יחיעם המגוונים. יש לנו מס' כשרויות שאנחנו עובדים איתם בחו"ל, בהן כמובן כשרות של רבנות ישראל, הרב באבד, כשרות של ה- OU ובצרפת הכשרות היא בד"כ של הרבנות הראשית. מעל ל- 20% מהתוצרת של מעדני יחיעם היום מיוצרת עבור ייצוא. האפשרות לגידול היא דווקא לא מהצרכן היהודי האמריקאי, אלא מהצרכן הכללי האמריקאי. אנחנו בהחלט מעריכים שאנחנו נכפיל את הייצוא שלנו במהלך השנה-שנתיים הקרובות".

 

מעדני יחיעם זוכים לפופולאריות רבה גם ברחבי העולם. 25% מהייצור מיוצא למדינות שונות ובהן ארה"ב, אנגליה וצרפת. מעדני יחיעם כשרים ומיוצרים כולם תחת השגחת רבנות מטה אשר  והשגחת הרבנות הראשית בישראל כמו כן, החברה מייצרת ומשווקת מוצרים בכשרויות מהדרין שונות.
"מעדני יחיעם" הינו אחד מארבעת המפעלים המובילים בתחום, בארץ והוא היצואן הגדול ביותר בארץ של מוצרי נקניק ופסטרמות.

מוצרי "מעדני יחיעם" משווקים  בכל רשתות השיווק המובילות ובמעדניות המובחרות בארץ. כמו כן, נחשבת יחיעם ל"שחקן" בולט בייצור לשוק המוסדי והביטחוני.

לאתר של מעדני יחיעם: http://www.yehiam.co.il/

 

מכיוון שכבר הגענו לאיזור, הכירו לנו גם את "מבצר יחיעם" המקסים. מבנה הסטורי מרשים בתוך נוף מהמם. מומלץ בחום!

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

וביקרנו בקטנה במבשלת בירה מלכה, שם טעמנו סוגים שונים של בירות טריות ומשובחות.

סיור במפעל מעדני יחיעם

סיור במפעל מעדני יחיעם

לחיים!

הצטרפו לדף הפייסבוק שלי: https://www.facebook.com/hadar.oknin

השאר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s